1 травня 2025 року на кафедрі соціальної роботи і соціальної педагогіки за ініціативи професора Людмили Романовської у межах вивчення дисциплін «Основи психопрофілактики та психотерапії в соціальній роботі» (ОС «Бакалавр») та «Соціальна терапія проблем індивіда та групи» (ОС «Магістр») відбулася гостьова онлайн-лекція на тему «Самодопомога у важкі часи: профілактика емоційного вигорання», яку провела Жиляк Наталія Вікторівна — кандидатка психологічних наук, доцентка, доцентка кафедри соціальної роботи, психології та соціокультурної діяльності імені Т. Сосновської, НРЗВО «Кам’янець-Подільський державний інститут». Психологиня, психотерапевтка за методом символдрами, ведуча груп психологічної підтримки для освітян, батьків та осіб, які їх замінюють, і дітей.

Захід об’єднав студентів і викладачів, які зацікавлені у збереженні психічного здоров’я та ресурсності в умовах високого навантаження, невизначеності й стресу.
У першій частині лекції пані Наталія акцентувала увагу на класичному підході до розуміння емоційного вигорання як синдрому, що виникає внаслідок тривалого професійного стресу, зокрема: Які фактори ризику сприяють вигоранню в роботі типу «людина-людина»?, Які існують стадії емоційного вигорання та як їх розпізнати?, Які методи самодопомоги можна застосовувати в щоденному житті?.

Пані Наталія ознайомила учасників із трифакторною моделлю Х. Маслач та С. Джексона, у ході лекції обговорювалися симптоми професійного вигорання (фізичні, поведінкові, емоційні, інтелектуальні та соціальні порушення). Окрему увагу приділено факторам роботи, які сприяють вигоранню, серед яких — невизначеність результатів, безпорадність, високі вимоги, надмірне спілкування та необхідність «грати роль» тощо.



У практичній частині лекції пані Наталія поділилася ефективними візуалізаційними техніками для зняття емоційного напруження. Також були представлені підходи майндфулнесу (усвідомленості) як способу очищення думок та відновлення внутрішньої рівноваги.


Зустріч відбулася у форматі активного діалогу, в теплій та відкритій атмосфері з можливістю поставити питання, поділитися особистим досвідом та отримати практичні поради. Усі присутні отримали не лише теоретичні знання, а й практичні інструменти для щоденного використання в роботі та житті. Багато учасників відзначили, що лекція стала для них емоційною підтримкою, мотивацією до змін та усвідомлення власних потреб.


Захід супроводжувався якісною презентацією, що містила інфографіку, авторські ілюстрації та приклади з практики.
Щиро дякуємо Жиляк Наталії Вікторівні за змістовну, чутливу та професійно подану лекцію, яка поєднала наукову глибину з практичними інструментами самодопомоги. Ваш досвід, відкритість і вміння підтримувати надихають нас на збереження внутрішніх ресурсів і турботу про власне психічне здоров’я. Сподіваємося на подальшу співпрацю та нові зустрічі в навчальному, професійному й людському просторі!